Lučka svetovanje

Svetovanje za družine, posameznike in pare ter izobraževanje

Meje v medosebnih odnosih

Ena izmed pogostejših tem s katerimi se srečujemo na svetovanjih je postavljanje meja in “reči ne”

Najpogostejši vzroki za to, da oseba ne zmore postaviti meje in reči ne so:

  • nizka samozavest,
  • občutek, da se bo oseba s postavljeno mejo nekomu zamerila ali sprožila določen konflikt,
  • pomanjkanje lastne vrednosti,
  • nizko samozavedanje (oseba ni v stiku s svojimi čustvi, potrebami in željami in jih posledično “potlači”),
  • vzorec zadovoljevanja potreb drugih, pri čemer oseba zanemari svoje lastne potrebe, da zadovolji druge
  • podedovan družinski vzorec ali prepričanja (oseba v primarni družini ni dobila vzora postavljanja meja oziroma ji starši tega niso (z)mogli dati).

Kadar želimo osebo naučiti postavljati mejo in reči ne, je seveda pomembno, da odkrijemo vzrok zakaj oseba tega ne zmore. Vendar pa namen odkrivanja vzroka NI iskanje krivca (“starši so krivi, ker mi tega niso zmogli dati” ipd.) temveč njegovo razreševanje (sprejmemo, da nam starši tega niso zmogli dati, prevzamemo odgovornost in poskrbimo zase v odrasli dobi) in opolnomočenje osebe (osebi pomagamo zvišati samozavest, lastno vrednost, okrepiti samozavedanje). 

Kako postaviti mejo?

Kot prvo se je potrebno zavedati, da ste v življenju odgovorni samo zase. In posledično ne morete vplivati na to, kako se bo druga oseba odzvala na postavljeno mejo in, kako jo bo sprejela, kako se bo ob tem počutila in, kaj bo ob tem doživela. 

Priporočljivo je tudi, da najdete vzrok, zakaj ne (z)morete postaviti meje in reči ne, in ga odpraviti. V kolikor lahko, poskusite vzrok odpraviti sami, lahko pa vam pri tem pomaga tudi svetovanje.

Bodite pomirjeni s postavljeno mejo; zavedajte se, da je postavljena meja v vašo dobrobit. V kolikor vseeno ob tem občutite krivdo, jo poskusite razrešiti (vprašajte se ali je to krivda iz sedanje situacije ali morda iz kakšne pretekle). 

Pri postavljanju meja, vam je lahko v veliko pomoč samozavedanje ali kot radi rečemo “stik s seboj”. Pri tem gre za to, da poslušate svoj notranji glas (ki vam pravi DA ali NE). Kadar ste usklajeni s svojim notranjim glasom in v stiku s seboj, tudi ne boste občutili krivde ob postavljeni meji ampak boste pomirjeni, saj se boste zavedali, da ste poskrbeli zase in ravnali v stiku s seboj.

Več o samozavedanju si lahko preberete tudi tukaj.

Meje v medosebnih odnosih

Ena izmed pogostejših tem s katerimi se srečujemo na svetovanjih je postavljanje meja in “reči ne”.  Najpogostejši vzroki za to, da oseba ne zmore postaviti meje in reči ne so: nizka samozavest, občutek,

Več »

Ali je ljubezen dovolj?

Kaj pa pravzaprav sploh je ljubezen? In ali je ljubezen to, kar v odnosu prevlada? Ali je ljubezen dovolj? Ljubezen je pravzaprav kompleksno čustvo, ki se v nas sproži v procesu

Več »

Self-support

‘Self-support’ pomeni biti opora samemu sebi oziroma imeti svoj lasten notranji podporni sistem. K dobremu ali šibkemu notranjemu podpornemu sistemu prispevajo številni dejavniki. Na primer: posameznikova identiteta, motivacija, zmožnost prilagoditve

Več »
Pristnost

Pristnost (avtentičnost)

O pristnosti oziroma avtentičnosti se zadnje čase veliko govori, vendar predvsem v okviru medosebnih odnosov (bodi pristen, bodi to kar si v odnosu z drugimi ipd.), kar je seveda prav;

Več »
Scroll to Top

Brezplačna knjižica z nasveti za krepitev in izboljšanje duševnega zdravja